Zasady wyszukiwania

Wyszukiwarka ta służy pomocą w znajdywaniu dokumentów zamieszczonych na tej witrynie oraz stronach z nią związanych. Oto jak działa: należy podać, czego się szuka, wpisując słowa kluczowe, frazy lub pytania w okienku wyszukiwania. Wyszukiwarka odpowie poprzez wyświetlenie listy wszystkich stron ze swojego indeksu, które odpowiadały podanym kryteriom. Najbardziej istotna zawartość pojawi się na początku listy wyników.

Jak używać:

  1. Wpisz słowa kluczowe w okienku wyszukiwania.
  2. Wciśnij przycisk Szukaj aby rozpocząć wyszukiwanie.

Przyküad:

  1. Wpisz %query_example% w okienku wyszukiwania.
  2. Naciśnij przycisk Szukaj lub wciśnij Enter.

Wskazówka: Nie przejmuj się, jeśli otrzymasz zbyt dużo wyników. W istocie używaj więcej niż parę słow w wyszukiwaniu. A nawet jeśli liczba wyników będzie duża, najbardziej istotna zawartość pojawi się na początku.

Więcej podstaw - Omówienie

Co to jest Indeks?

Słownik Webstera opisuje "indeks" jako sekwencyjne uporządkowanie materiału. Nasz indeks jest dużą i wciąż rosnącą, zorganizowaną kolekcją stron internetowych oraz grup dyskusyjnych z całego świata. "Indeks" powiększa się każdego dnia, jako że ludzie wysyłają nam adresy nowych stron internetowych. Mamy również możliwość wyszukiwania odsyłaczy do nowych stron. Kiedy używasz naszej wyszukiwarki, przeszukujesz całą naszą kolekcję używając słów kluczowych lub fraz.

Co to jest Słowo?

Podczas wyszukiwania pomyśl o słowie jako o kombinacji liter i cyfr. Wyszukiwarka musi wiedzieć jak oddzielić słowa i liczby, aby odnaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Możesz oddzielić słowa używająć odstępów takich jak spacja.

Co to jest Fraza?

Można połączyć słowa i liczby aby utworzyły frazę, jeśli się chce, aby poszczególne słowa i liczby pojawiały się razem w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz odnaleźć dokładną frazę, otocz ją "cudzysłowem" podczas wprowadzaniu słów w okienku wyszukiwania.

Przykład nr 1: Aby odnaleźć teksty piosenek Kinga, wpisz "you ain't nothing but a hound dog" w okienku wyszukiwania. Możesz także tworzyć frazy używając znaków interpunkcyjnych oraz znaków specjalnych, takich jak myślnik, podkreślenie, przecinek, ukośnik czy kropka.

Przykład nr 2: Spróbuj wyszukiwać 1-800-999-9999 zamiast 1 800 999 9999. Myślniki łączą liczby tworząc frazę.

Proste wskazówki do bardziej dokładnych wyszukiwań

Wielkość liter nie ma znaczenia w wyszukiwaniach. Podczas poszukiwania "Fur" zostanie dopasowane zarówno pisane małymi literami "fur" jak i dużymi "FUR".

Standardowo w wyszukiwaniach nie bierze się pod uwagę specjalnych znaków akcentowych, ale administrator może zmienić te ustawienia. Czułość na akcent dotyczy znaków łacińskich, takich jak õ.

Włączanie lub wyłączanie słów:

Aby się upewnić, że wybrane słowo jest zawsze zawarte w tematach wyszukiwania, należy umieścić znak plus (+) przed danym słowem w okienku wyszukiwania. Aby wybrane słowo nigdy nie pojawiło się w tematach wyszukiwania, należy umieścić znak minus (-) przed danym słowem w okienku wyszukiwania.

Przykład: Aby znaleźć przepisy na ciastka owsiane, ale bez rodzynek, spróbuj wyszukać "przepis ciastko +owsianka -rodzynek".

Rozszerzenie wyszukiwania poprzez użycie wieloznaków (*):

By typing an * within a keyword, you can match up to four letters.

Example: Try wish* to find wish, wishes, or wishful.

Wyszukiwanie adresów internetowych:

Jeśli Twoim zapytaniem jest adres URL, taki jak "http://www.yahoo.com/", część wyszukiwarek przekieruje Cię bezpośrednio pod wskazany adres. Aby zapobiec temu i użyć w wyszukiwaniu podanego wyrażenia, należy umieścić je w cudzysłowiu.

Dodatkowe możliwości w typowych wyszukiwaniach

Szukanie określonego tekstu to nie wszystko. Oto inne sposoby wyszukiwania w sieci:

link:adres
Znajduje strony, które odsyłają do podanego adresu lub do jego części. Użyj link:microsoft.com aby odnaleźć wszystkie strony odsyłające do stron Microsoftu. Uwaga: ta opcja nie jest włączona we wszystkich wyszukiwarkach.

text:tekst
Finds pages that contain the specified text in the body of the document. By way of comparison, searches without the "text:" attribute will scan the URL, title, links, and META tags as well as the document body.

title:tekst
Znajduje strony, które zawierają podane słowo lub frazę w tytule (który pojawia się na pasku tytułowym w większości przeglądarek). Wyszukiwanie title:Elvis znajdzie wszystkie strony zawierające słowo Elvis w swoim tytule.

url:tekst
Znajduje strony zawierające podane słowo lub frazę w swoim adresie URL. Użyj url:altavista, aby odnaleźć wszystkie strony na wszystkich serwerach, które mają słowo altavista w swojej nazwie hosta, ścieżce dostępu lub nazwie pliku - innymi słowy gdziekolwiek w adresie URL.