Kā veikt meklējumu

Šis meklētājs palīdzēs jums atrast dokumentus uzrādītajās tīmekļa lapu kopās. Lai atrastu lapas, meklēšanas lodziņā jāieraksta viens vai vairāki zīmīgie vārdi vai vārdu kopu, vai jautājumu. Pēc podziņas «Meklē» nospiešanas, meklētājs izveidos meklējuma nosacījumam atrasto lapu sarakstu. Saraksta augšpusē atradīsīsies visatbilstošākās lapas.

Kā lietot:

  1. Meklēšanas logā ieraksti zīmīgos vardus.
  2. Lai sāktu meklēšanu, uzklikšķini pogai «Meklē».

Piemēram:

  1. Ieraksti %query_example% meklēšanas lodziņā.
  2. Uzklikšķini uz pogas «Meklē» vai nospied [Ievada] taustiņu..

Zināšanai: Nevajag uztraukties, ja atrasts liels daudzums lapu. Vari droši izmantot vēl vairāk zīmīgo vārdu. Lai arī atrasto lapu skaits ir liels, visatbilstošākās lapas būs novietojušās saraksta sākumā.

Paplašināts meklēšanas pārskats

Kas ir 'indekss'?

'Indekss' ir vārdu, nosaukumu u.tml. rādītājs, saraksts. Meklētāja 'indekss' ir milzīgs, papildināms, sakārtots tīmekļa lapu sakopojums. Pievienojot jaunas lapas, palielinās arī 'indekss'. Uzdoto zīmīgo vārdu un frāzu meklēšana notiek iepriekš izveidotajā 'indeksā'.

Kas ir 'vārds'?

Meklējot 'vārds' ir jāsaprot kā burtu un ciparu kopums. Vārdus vienu no otra atdala ar atstarpi.

Kas ir 'vārdu kopa'?

Vārdus var apvienot vārdu kopās – teikumos, saliktos nosaukumos utt. Vārdu kopas jāliek pēdiņās. Vārdus vārdu kopās var arī apvienot izmantojot dažādas punktuācijas zīmes: - , . /_ .

Pirmais piemērs: Ja gribat atrast R. Balumaņa noveli nevis visādas pamācības, tad pēdiņās rakstiet "Īsa pamācība mīlēšanā".

Otrais piemērs: Lai atrastu noteiktu ciparu kopu, raksti 1-800-999-9999, nevis 1 800 999 9999. Mīnuss zīmes ciparus apvieno.

Ieteikumi veiksmīgākai meklēšanai

Meklētājs neatšķir lielos no maziem burtiem. Piemēram, meklējot vārdu "Daba", tiks atrasti arī tādi vārdi kā "daba" un "DABA".

Parasti meklētājs neatšķir burtus ar diakritiskām zīmēm (piemēram, õ, ö, ō, ó) no parastiem burtiem (pimēram, o). Meklētāja administrators šo īpašību var izmainīt. Diemžēl, dažādās kodu tabulās burta ar diakritisko zīmi atbilstība burtam bez diakritiskās zīmes var atšķirties. Tādēļ, indeksējot latviešu tekstus, ir vēlams, lai meklētājs atšķirtu vai burts ir ar vai bez diakritiskās zīmes;.

Iekļaut vai izslēgt vārdus:

Lai atrastu tikai tās lapas, kurā ir kāds vārds, tieši pirms meklējamā vārda jāraksta pluss (+) zīme. Lai netiktu atrastas lapas, kurās ir kāds noteikts vārds, pirms meklējamā vārda jāraksta mīnuss (-) zīme.

Piemērs: Lai atrastu auzu cepumu bez rozīnēm recepti, jāraksta "recepte cepumi +auzu -rozīnes".

Paplašini meklēšanas iespējas izmantojot aizstājējzīmes (*):

By typing an * within a keyword, you can match up to four letters.

Example: Try wish* to find wish, wishes, or wishful.

Meklēju tīmekļa adreses:

Ja tu gribi meklēt URL, piemēram, "http://www.yahoo.com/", labāk to iekļaut pēdiņās. Citādi daži meklētāji meklēšanas vietā centīsies pārsūtīt tevi uz ierakstīto adresi.

Papildus iespējas parastiem meklējumiem

Ir iespējams meklēt ne tikai tekstu lappusē, bet arī norādēs, vienkārši tekstā, virsrakstos vai lapas adresē:

link:adrese
Meklē lapas, kurās ir norādes uz lapu, kuras pilna adrese satur meklējamo vārdu, piemēram, meklējums link:perl atradīs lapas, kuras atsaucas uz programmēšanas valodas 'perl' lapām. Ņem vērā, ka nevisos meklētojos šī iespēja ir pieejama.

text:vārds
Finds pages that contain the specified text in the body of the document. By way of comparison, searches without the "text:" attribute will scan the URL, title, links, and META tags as well as the document body.

title:vārds vai vārdu kopa
Uzrādīto vārdu (vai vārdu kopas) meklē tikai lapu virsrakstos (parasti redzams pārlūkprogrammu virsrakstjoslā). Meklējot title:Puķe atradīs lapas, kuru virsrakstā ir vārds 'Puķe'.

url:vārds
Meklē lapas, kuras pilna adrese satur norādīto vārdu, piemēram, meklējums url:kukai* atradīs lapas, kurās kaut kur pilnajā adresē(URL) (vai tas būtu servera , vai direktorijas, vai faila vārdā) ir vārda daļa 'kukai'.

.